Życiorys Gen. Bryg. Alfonsa Maćkowiaka

Alfons Maćkowiak urodził się 29 marca 1916 roku w rodzinie Wiktora Maćkowiaka. Zmarł 31 stycznia 2017 roku.

Uczestnik II Wojny Światowej, żołnierz 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

W sierpniu 1939 roku, w czasie mobilizacji alarmowej, został przydzielony do rezerwowego 33 pułku artylerii lekkiej i wyznaczony na stanowisko oficera zwiadowczego 9 baterii.

Na tym stanowisku walczył w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku, a następnie objął dowództwo baterii artylerii lekkiej. Wziął udział w obronie Różana oraz walkach nad Bugiem. Za walki w Kampanii Wrześniowej odznaczony po raz pierwszy Krzyżem Walecznych. Po agresji ZSRR na Polskę dostał się do niewoli sowieckiej, z której zbiegł na Węgry, gdzie został internowany. Z Węgier przedostał się do Francji, gdzie uczestniczył w bitwie pod Lagarde jako oficer ogniowy. Dostał się do niewoli, z której znów zbiegł. Za udział w Kampanii Francuskiej odznaczony po raz drugi Krzyżem Walecznych i francuskim Croix de Guerre.

Po przedostaniu się do Anglii służył w Brygadzie Pancernej skąd zgłosił się na ochotnika na kurs Cichociemnych. Po przeszkoleniu i zaprzysiężeniu zatrzymany w ośrodku szkoleniowym Cichociemnych jako instruktor. W 1944 roku zgłosił się na ochotnika do 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej by wziąć udział w Operacji Market Garden. Wysłany rzutem szybowcowym jako oficer łącznikowej artylerii walczył w Oosterbeek, gdzie 25 września po zranieniu, dostał się do niewoli. Za męstwo na polu walki odznaczony po raz trzeci Krzyżem Walecznych.

Po wyjściu z niewoli w 1945 roku powrócił do 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

W 1946 roku otrzymał przydział do 4 pułku artylerii pancernej na stanowisku dowódcy 1 dywizjonu. Został zdemobilizowany w grudniu 1947 roku w stopniu kapitana.

Po zakończeniu służby wojskowej przeszedł kurs hotelarski i do 1957 roku prowadził pensjonat w Essex. Następnie był nauczycielem wychowania fizycznego w Bishop’s Stortford College. Zdobył Dyplom Nauczycielski z Westminster College, Oxford.

Od 1964 roku przez kolejne 25 lat pracował jako trener klubu lekkoatletycznego Uniwersytetu Oksfordzkiego. Przez wiele lat pracował także społecznie w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Anglii. W 2000 roku został awansowany do stopnia pułkownika. W 2005 roku ukazał się film biograficzny „Lądowanie w Oxfordzie”, scenariusz i realizacja Krzysztof Miklas i Jan Tarczyński. W 2007 roku wziął udział w realizacji filmu dokumentalnego w reżyserii Joanny Pieciukiewicz pt. „Honor generała”, poświęconego postaci gen. Stanisława Sosabowskiego (organizator Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej). Jako Kapitan M był jednym z bohaterów książkowych wspomnień Marka Święcickiego „Czerwone diabły pod Arnhem”.

Zmarł 31 stycznia 2017 roku. 16 lutego 2017 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, pośmiertnie awansował Alfonsa Maćkowiaka do stopnia generała brygady. W Dzień Spadochroniarza 23 września 2017 odbył się w Warszawie uroczysty pogrzeb Alfonsa Maćkowiaka, po którym jego prochy zostały pochowane na Cmentarzu Wojskowym.

Lata Służby :1935-1947
Siły zbrojne:Wojsko Polskie
Polskie Siły Zbrojne
Jednostki:32 Dywizjon Artylerii Lekkiej
32 Pułk Artylerii Lekkiej
1 Samodzielna Brygada Spadochronowa
4 Pułk Artylerii Przeciwpancernej
Stanowiska:dowódca plutonu
oficer zwiadowczy baterii
dowódca dywizjonu artylerii
Wojny i bitwy:II wojna światowa (kampania wrześniowa, bitwa o Arnhem)

Odznaczenia:

 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (6 kwietnia 2000, za wybitne zasługi w działalności polonijnej i kombatanckiej, przyznanypostanowieniem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego)
 • Krzyż Walecznych – przyznany trzykrotnie
 • Złoty Krzyż Zasługi (1990, przyznany zarządzeniem prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego)
 • Srebrny Krzyż Zasługi (1974, przyznany zarządzaniem prezydenta RP na uchodźstwie Stanisława Ostrowskiego)
 • Krzyż Armii Krajowej
 • Krzyż Czynu Bojowego Polskich Kombatantów
 • Krzyż Wojenny ze srebrną gwiazdką (Francja)
 • Krzyż Kombatantów (Francja)
 • Krzyż Wojenny (Francja)
 • Gwiazda za Francję i Niemcy (Wlk. Brytania)
 • Gwiazda za 1939-1945 (Wlk. Brytania)
 • Medal Wojny 1939-1945 (Wlk. Brytania)

Więcej informacji:

Wikipedia o Alfonsie Maćkowiaku

Transmisja z pogrzebu Alfonsa Maćkowiaka

Artykuł w Saffron Walden Reporter: Wimbish World War Two plane-crash hero speaks out about extraordinary life

Scroll to Top